IDEA

 

Pomysł na powstanie onoMono wziął się ze świata mody oraz z ekologicznego podejścia do życia jej twórców. Głównym filarem onoMono jest Monika Onoszko wieloletnia projektantka mody, która przez ponad 15 lat pracowała dla przemysłu projektując kolekcje komercyjne, stylizując sesje zdjęciowe, tworząc kolekcje pod własną marką oraz kostiumy i scenografie teatralne. Te lata doświadczeń w zakresie doboru kolorów, tkanin i faktur postanowiła przenieść na zupełnie inny grunt tworząc jedyny w swoim rodzaju mix mody i designu o sprecyzowanym charakterze, nie stroniącym od ekstrawagancji  i wyrazistych barw.

Wyjątkowy charakter kolekcji onoMono jest również wynikiem doświadczeń jakie Monika zdobyła w japońskim Instytucie Mody Onoe, gdzie jako jedyna studentka z Europy została dopuszczona do tajemnic sztuki projektowania kimon. To nie tylko pogłębiło jej wiedzę na temat niezwykle oryginalnego japońskiego łączenia różnorodnych wzorów, na temat symboliki kolorów i motywów, unikatowych sposobów ręcznego wykańczania tkanin, ale stało się też niekończącym źródłem inspiracji. To jednak nie jedyne związki onoMono ze światem mody. Główna projektantka firmy zawsze będąc blisko przemysłu odzieżowego widziała jak wiele rzeczy zasługujących na uwagę się marnuje. Materiały z błędami, tasiemki, sznurki, wzorniki pięknych tkanin czy szpulki, których dziesiątki po każdym sezonie przestawały być już przydatne. Dla onoMono stały się inspiracją do stworzenia unikatowych wyrobów, które pozytywnie wpływają na środowisko ograniczając jego bezmyślne zaśmiecanie.
Ogromne znaczenie mają również wieloletnie dziennikarskie doświadczenia Moniki. Od wielu lat jest regularnie obecna na najważniejszych światowych targach dotyczących zarówno mody jak i designu. Zebrane tam obserwacje wykorzystuje do artykułów oraz prowadzenia seminariów z zakresu trendów z dwuletnim wyprzedzeniem. Doradza jak przygotować produkty w obszarze mody oraz wzornictwa użytkowego, aby spełniały oczekiwania konsumentów.
Dzięki szerokiej współpracy z przemysłem odzieżowym obecnie onoMono  zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą mebli oraz dodatków do wnętrz z wykorzystaniem tkanin modowych. Sztandarowe produkty onoMono to meble tapicerowane, z których każdy jest jedyny w swoim rodzaju. Dodatki do stylizacji wnętrz też pozostają w bliskich związkach z tkaniną, choć nie zawsze w sposób bezpośredni. Czasem pojawiają się tylko jako wzór na ceramice lub jako tło do obrazu.